Aki Endüstri | Kalite ve Güvenlik Adresi, Tesisat Taahhüt, Servis & Onarım

Jeneratör, Kompresör ve Ekipmanları, Havalı El Aletleri,

Endustriyel Temizlik Ürünleri, Yedek Parça, Otomasyon & Modifikasyon,

  • Türkçe
  • Englısh
Telefon : +90 258 361 13 33
whatsapp

Otomasyon & Modifikasyon

Ürün Kategorileri

Otomasyon & ModifikasyonBir sanayi tesisindeki en büyük tüketim noktalarında biri de tesisin hava ihtiyacını sağlayan kompresörlerdir. Bu sebeple kompresörlerin verimli çalışması, tesisin elektrik verimliliğine büyük oranda etki eder. 
 
Bir kompresörün verimliliği, kompresörün tükettiği her bir kWh başına ürettiği m3 hava olarak ölçülür. Bunu için; kompreslerin çıkış hava debilerinin anlık "m3/h" ve toplam "m3" olarak ölçülmesi ve girişten tükettiği elektriğinde "kW" ve "kWh" olarak ölçülüp kayıt edilmesi gerekmektedir.
 
Ek olarak kompresörün çalışma verimini etkileyen bir diğer faktörde kompresörün bulunduğu rakım (hava basıncı), ortam sıcaklığı ve nemidir. Bu nedenle bu parametrelerin de ölçülmesi daha net sonuçlar elde edilmesini sağlar.
 
Eğer bir kompresör grubunun verimli bir şekilde çalışması için otomasyon uygulaması yapılması planlanıyor ise, ihtiyaç olan hava debisine göre PLC vasıtası ile, vidalı ise değişken hız kontrolü metodu (Frekans konvertörü) ile Turbo ise hava giriş klepelerinin kontrolü ile sürekli olarak kontrol edimesi gereklidir.
 
AKİ ENDÜSTRİ olarak firmamız; tecrubeli ekibi ve yapmış olduğu onlarca uygulamadan elde ettiği tecrube ile tesisinizdeki kompresörlerin en verimli şekilde çalışması için otomasyon ve modifikasyon uygulamalarını yapmaktadır. Ayrıca montajını yaptığımız debimetre, enerji analizörü ve sıcaklık/nem ölçüm cihazları ile sistemin sürekli olarak izlenip raporlanması da mümkündür.

4-12-24 kompresöre kadar çoklu kompresörler için otomasyon sistemleri ile yönetme yeteneği vardır. metacentre dco yüksek hassasiyetle ölçen bir basınç sensörü kullanarak tek-bant teknolojisini uygulamaktadır. Standart olarak kullanılan basınç sensörü 4-20 ma aralığında çalışmaktadır. (Sistemdeki her kompresör yükte/boşta ayar sistemiyle veya uzaktan yükte / boşta kontrol özelliğine sahip elektromekanik bir basınç şalteriyle donatılmış olmalıdır.).